ثبت برند

ثبت برند و آرم در راه‌اندازی و تداوم کسب‌وکار بسیار مهم است. این کار به محصولات و خدمات شما جلوه می‌دهد و از دزدیده‌شدن اعتبار و شهرت شما جلوگیری می‌کند. البته ثبت کردن برند باید حتماً از مجرای قانونی‌اش انجام شود. طبق مادّه‌ی دوی قانونِ ثبت علائم و اختراعات، فقط کسی حق دارد از برندش به‌طورِ انحصاری استفاده کند که آن را ثبت کرده باشد. برند خود را می‌توانید در شکل‌های مختلف ثبت کنید: لوگو، لوگو‌تایپ، طرح، آرم، نام تجاری.

مدارک لازم برای ثبت برند و لوگو به‌عنوان شخص حقیقی

  1. کپی کارت ملی
  2. کپی شناسنامه
  3. یک نمونه از طرح برند در اندازه‌ی ۶×۶
  4. جواز کسب یا کارت بازرگانی

مدارک لازم برای ثبت برند و لوگو به‌عنوان شخص حقوقی

  1. کپی کارت ملی مدیرعامل
  2. کپی شناسنامه‌ی مدیرعامل
  3. آگهی تأسیس
  4. آگهی تغییرات (اگر شرکت تغییرات داشته باشد)
  5. جواز کسب یا کارت بازرگانی
  6. یک نمونه از طرح برند در اندازه ۶×۶

نکته: فرایند ثبت برند تا چاپ آگهیِ اولِ روزنامه‌ی رسمی، حدودِ 45 روزِ کاری زمان می‌گیرد. این‌که‌ این مدت چه‌قدر طول بکشد، ‌به درخواست متقاضیان و نوع برندِ درخواست‌شده بستگی دارد.

برند سازی
ثبت برند ثبت علامت تجاری ثبت لوگو ثبت نشان تجاری ثبت نام تجاری برندینگ ساخت لوگو و برند

هزینه‌های ثبت برند

هزینه‌ی اول برای ثبت اظهارنامه‌ی برند است که به حقیقی یا حقوقی بودن و همچنین، تعداد کالاهای درخواستی و صنف‌های تقاضاشده بستگی دارد. هزینه‌ی دوم پس از تأییدِ اظهارنامه و آگهیِ نوبتِ اول است. اگر هزینه‌ی آگهیِ روزنامه‌ی رسمیِ نوبت اول را به‌موقع نپردازید، برند رد می‌شود. هزینه‌ی بعدی ثبت برند شامل روزنامه‌ی رسمیِ دوم برند است و یک ماه بعد از تأییدِ آگهیِ نوبت اول صورت می‌گیرد. پس از پرداخت هزینه‌ی روزنامه‌ی دوم، مالکیتِ ده‌ساله‌ی برند به نامتان می‌شود.

فرایند ثبت برند توسط مجموعه‌ی ثبت شایان:

گام اول: بازبینی دقیق مدارک و اطلاعات و شرایط موکل برای ثبت برند؛

گام دوم: استعلام برند از مراجع قانونی؛

گام سوم: ارجاع برند به اداره‌ی ثبت مالکیت صنعتی و تشکیل پرونده‌ی ثبت به‌صورت رسمی باتوجه‌به مدارک و مجوزهای لازم، طیِ 2 تا 3 روزِ کاری؛

گام چهارم: مشخص‌شدنِ نتیجه‌ی کارشناسی و وضعیت پرونده پس از 2 ماه بررسی و بعد از تشکیل پرونده و ارجاع به کارشناسِ اداره‌ی مالکیت صنعتی.

نتیجه‌ی کارشناسی و وضعیت پرونده یکی از موارد ذیل خواهد بود:

تأیید: پرونده و اطلاعات بی‌نقص است و مغایرت و مشابهتی ندارد و نیز برای صدور آگهیِ درخواست ثبتِ برند، اقدامات بعدی انجام می‌شود. ثبت برند به 3 آگهی نیازمند است.

در این حالت، برای چاپ آگهیِ اول در روزنامه‌ی رسمی باید اقدام شود. انتشار روزنامه‌ی رسمی حدود 10 تا 15 روزِ کاری زمان می‌طلبد.

پس از صدور روزنامه‌ی رسمیِ اول، برای اعتراضات، 1 ماه وقت وجود خواهد داشت تا اگر کسی درخصوص ثبت برندِ موردِ‌نظر شما ادعایی دارد، اعتراض خود را اعلام نماید.

اگر 30 روزِ کاری بگذرد و هیچ اعتراضی اعلام نشود، می‌توان  درخواست آگهیِ دوم را داد. آگهیِ دوم به‌معنای داشتن شماره‌ی ثبت برند است. تا این‌جا، حدودِ ۹۰درصدِ کار انجام گرفته است.

10 تا 15 روزِ کاری فرصت نیاز است تا روزنامه‌ی رسمیِ در سایت، قابل رؤیت و پیگیری باشد.

با فرستادن روزنامه‌ی رسمیِ دوم، درخواست آگهیِ انحصاریِ ده‌ساله‌ی ثبت برند، به اداره‌ی مالکیت صنعتی داده می‌شود.

پس از گذشت 2 تا 3 روزِ کاری، پرونده به‌پایان می‌رسد و مدارک ثبت برند آماده‌ی تحویل به موکل خواهد بود.

کل فرایند حدود 2 تا 3 ماهِ کاری زمان می‌خواهد.

رد کامل: پرونده ناققص است و قابل پیگیری نیست.

نقص پرونده یا وجود مشابهت: ممکن است مجوز یا مدارک اِشکال یا نقص داشته باشد. در این مرحله، باید برای برطرف‌کردن نقص، به‌طور قانونی اقدام شود. پس از برطرف‌سازی نقص، مراحل بعدی مانندِ مراحلِ پس از تأیید، انجام می‌شود؛ با این فرق که اطلاعات و مدارک کامل، و ایرادات برطرف شده‌ است.

- راهبرد ما