ثبت شرکت

در قانون تجارت، شرکت‌ها به اقسام گوناگونی تقسیم شده‌اند. پس از پایان مراحل تأسیس شرکت، مرجع ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، شماره‌ی ثبتی و شناسه‌ی ملی منحصربه‌فردی برای شرکتتان صادر می‌کند.

در این یادداشت، درباره‌ی ثبت انواع شرکت توضیح داده‌ایم. در روند ثبت شرکت، چنانچه به هر نوع از اطلاعات و اقدامات لازم نیاز پیدا کردید، می‌توانید به‌صورت رایگان، از مشاوران مجموعه‌ی «ثبت شایان» بهره‌مند گردید.

چگونگی ثبت شرکت‌ها

ثبت رسمی و قانونی شرکت از وظایف مرجع ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری است تا شرکت‌ها با طیِ مراحل اداری و ثبتی، طبق ضوابط و موارد قانونی، در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ثبت شوند.

انواع شرکت‌های تجاری ثبت‌شدنی (براساس مادّه‌ی 20 قانون تجارت):

  • شرکت‌های سهامی
  • شرکت با مسئولیت محدود
  • شرکت تضامنی
  • شرکت مختلط سهامی
  • شرکت مختلط غیر سهامی
  • شرکت نسبی
  • شرکت تعاونی تولید و توزیع
احداث شرکت

مراحل ثبت شرکت:

اول باید نوع فعالیت خود را مشخص کنید. این کار شما را در انتخاب قالب ثبتی مناسب یاری می‌دهد. سپس، برای شرکت خود پنج نام مشخص می‌کنید. پس از تأیید نام شرکت، باید مدارک را به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها بفرستید.

مدارک لازم برای ثبت انواع شرکت‌ها:

ـ‌ کپیِ برابرِ اصل‌شده‌ی شناسنامه و کارت ملیِ اعضا و هیئت‌مدیره و شرکا و سهام‌داران

ـ‌ گواهی عدم سوءپیشینه

ـ‌ تنظیم اوراق اساسی شرکت از قبیلِ اساس‌نامه، شرکت‌نامه، تقاضانامه، متن صورت‌جلسات (این اوراق را کارشناسان مجموعه‌ی «ثبت شایان» به‌طور کاملاً تخصصی برایتان تنظیم می‌کنند.)

زمان ثبت شرکت

هرکدام از قالب‌های ثبتی برای به‌ثبت‌رساندن، شرایط متفاوتی دارند. برای همین مدت ثبت در هریک از آن‌ها متفاوت است؛ اما به‌طور کلی به 14 تا 21 روزِ کاری نیاز است تا فرآیند ثبت شرکت شما پایان یابد.

هزینه‌ی ثبت شرکت

هزینه‌های ثبت شرکت دو بخش است:

  1. هزینه‌های حق‌الوکاله
  2. هزینه‌های واریزی

مجموع هزینه‌ها‌ی ثبت شرکت شما با توجه‌به نوع فعالیت، میزان سرمایه، حق ثبت، هزینه‌ی روزنامه‌ی رسمی و هزینه‌ی روزنامه‌ی کثیرالانتشار مشخص می‌شود. برای کسب اطلاع بیش‌تر در این زمینه، از طریق شماره‌گیری 021476225 با کارشناسان مجموعه‌ی «ثبت شایان» در تماس باشید.

- راهبرد ما